PZU – czyli największy polski ubezpieczyciel – być może przymierza się do kupna kolejnego banku. Czyżby na celowniku – po Alior Banku – znalazł się Raiffeisen Polbank?

RAIFFEISEN POLBANK – PODSTAWOWE INFORMACJE

Raiffeisen Polbank to jeden z najdłużej działających na rynku polskim banków, posiadających kapitał zagraniczny. Właścicielem jest austriacka Grupa Raiffeisen Bank International.
Bank posiada około 800 tysięcy klientów, mogąc się przy tym poszczycić uniwersalną ofertą, chętnie wybieraną przez wielu Polaków. Placówki banku znajdują się niemal w 150 miastach w Polsce. Raiffeisen Polbank jako pierwszy wprowadził również w naszym kraju bankowość mobilną, stwarzając – dla wygody swoich klientów – działającą na wszystkich modelach telefonów komórkowych aplikację Mobilny Bank.
W planach jest również jego wejście na Giełdę Papierów Wartościowych, co – wedle przewidywań – ma nastąpić w połowie 2016 roku.

CZY PZU KUPI RAIFFEISEN POLBANK?

Możliwości zakupu Raiffeisen Polbanku przez PZU nie wyklucza Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński. Pytany o taką możliwość nie zaprzeczył on, ale też nie wykluczył, że to właśnie wspomniany bank będzie kolejnym celem PZU.
Warto przypomnieć, że PZU dokonał zakupu 25,25% akcji Alior Banku. Umowa przedwstępna została podpisana 30 maja 2015 roku, a informację o przejęciu akcji podał do wiadomości ogólnej prezes PZU Andrzej Klesyk.
Zapowiedziano przy tym, że nie jest to koniec zakupów PZU – jeszcze do końca roku Powszechny Zakład Ubezpieczeń planuje dokonać zakupu kolejnego podmiotu. W sumie trwają rozmowy dotyczące dwóch. Na rynku są obecnie cztery banki, które mają zostać sprzedane. Nie podano jednak o jakie firmy chodzi – wiele spekuluje się na temat kolejnego banku, ponieważ nie cichną dyskusje o repolonizacji sektora finansowego w naszym kraju, do którego wydatnie przyczynia się przejmowanie zagranicznych spółek przez firmy polskie. Minister Skarbu Państwa nie wykluczył takiego zakupu – czy zatem kolejnym celem kupna Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń będzie właśnie Raiffeisen Polbank?