To prawda, że chociaż zarobki w naszym kraju nie są wysokie, to jednocześnie bezrobocie nie jest już bardzo dużym problem społecznym. Oczywiście w dalszym ciągu są takie regiony Polski, w których najzwyczajniej w świecie nie ma pracy, ale bezrobocie strukturalne to takie zjawisko, z którym tak naprawę bardzo ciężko się walczy. Po prostu ludzie z tych regionów muszą być jeszcze bardziej mobilni – nie jest wcale powiedziane, iż miejscowość w której nic nie ma, musi ciągle istnieć…To prawda, że chociaż zarobki w naszym kraju nie są wysokie, to jednocześnie bezrobocie nie jest już bardzo dużym problem społecznym. Oczywiście w dalszym ciągu są takie regiony Polski, w których najzwyczajniej w świecie nie ma pracy, ale bezrobocie strukturalne to takie zjawisko, z którym tak naprawę bardzo ciężko się walczy. Po prostu ludzie z tych regionów muszą być jeszcze bardziej mobilni – nie jest wcale powiedziane, iż miejscowość w której nic nie ma, musi ciągle istnieć…No dobrze, ale mieliśmy zastanowić się nad przyczynami spadku bezrobocia w naszym kraju. Nawet program 500+ nie sprawił, że bardzo dużo kobiet przeszło na zasiłek dla bezrobotnych – a wszystko wskazywało na to, iż wiele kobiet dojdzie do wniosku, że praca w ich przypadku nie ma teraz najmniejszego sensu. Szczególnie jeżeli w grę wchodzą niskie zarobki.

Nie da się ukryć, że w dalszym ciągu w Polsce jest sporo inwestycji. A gdy są inwestycje, to siłą rzeczy jest zatrudnienie. Koniunktura się kręci. Chociaż nie da się ukryć, iż największe inwestycje dopiero przed nami – póki co okres nie jest najlepszy, bo nie mamy jeszcze nowej transzy pomocy z Unii Europejskiej. Czyli inwestycje z całą pewnością sprawiają, że bezrobocie jest mniejsze. Kolejna kwestia jest taka, że po prostu coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z tego, iż bez pracy daleko nie zajadą. Nie da się utrzymać w dzisiejszych czasach bez zatrudnienia, w większości przypadków tak przynajmniej jest. Przywykliśmy jednak do pewnego standardu życiowego, a przecież socjal w Polsce jest na bardzo niskim poziomie. Nikt nie twierdzi, że to akurat negatywne zjawisko, przecież to akurat dobrze, że ludzie mają motywację do pracy.

Z całą pewnością za spadek bezrobocia w Polsce odpowiada również emigracja oraz demografia. Skoro sporo osób wyjechało, to siłą rzeczy nie są one zarejestrowane w urzędach pracy. Szczególnie ludzie wyjeżdżają z prowincji, gdzie bezrobocie było przed kilkoma laty bardzo duże. Jeżeli zaś chodzi o demografię, najzwyczajniej w świecie jest mniej młodych osób, które siłą rzeczy nie rejestrują się w pośredniakach. A poza tym, chyba czymś oczywistym jest to, że jakby nie patrzeć to właśnie młodzi są najbardziej narażeni na bezrobocie. Skoro jest mniej młodych, to siłą rzeczy bezrobocie jest niższe. Mimo wszystko dojrzali ludzie, którzy mają na utrzymaniu rodzinę, którzy zdają sobie sprawę z tego, iż praca jest w ich przypadku czymś niezbędnym, siłą rzeczy znajdują zawsze jakieś zatrudnienie…

Gdyby bezrobocie w Polsce faktycznie było wysokie, przecież nie mielibyśmy coraz większego zainteresowania Ukraińcami czy Białorusinami. W Polsce jest coraz więcej emigrantów i wszystko wskazuje na to, iż ich ilość z roku na rok będzie tylko wzrastała. Może to i lepiej – szczególnie w kontekście polskiej emigracji oraz demografii. Przecież ktoś musi pracować, a tym kimś są – nie jesteśmy tutaj wyjątkiem, właśnie emigrancj. No tak to już jest, iż bez emigrantów daleko nie zajedziemy.