Bardzo ciężkie pytanie – przecież nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, czy jesteś akurat takim typem człowieka, który sprawdzi się w temacie prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Niegdyś, takie można przynajmniej odnieść wrażenie, założenie firmy było trudne, ale za to prowadzenie biznesu było łatwiejsze. Dzisiaj zaś, otworzenie własnej działalności gospodarczej jest bajecznie proste, ale już prowadzenie firmy nie należy do najłatwiejszych.

Rynek jest nasycony, jest bardzo duża konkurencja, szczególnie w mniejszych polskich miejscowościach razi to, że bardzo ciężko wystartować z nieco bardziej innowacyjnym pomysłem niż warzywniak, bo po prostu ludzie nie pójdą na chociażby sushi, nie zdecydują się na skorzystanie z bardziej wyspecjalizowanych usług. Z najróżniejszych powodów…Bardzo ciężkie pytanie – przecież nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, czy jesteś akurat takim typem człowieka, który sprawdzi się w temacie prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Niegdyś, takie można przynajmniej odnieść wrażenie, założenie firmy było trudne, ale za to prowadzenie biznesu było łatwiejsze. Dzisiaj zaś, otworzenie własnej działalności gospodarczej jest bajecznie proste, ale już prowadzenie firmy nie należy do najłatwiejszych. Rynek jest nasycony, jest bardzo duża konkurencja, szczególnie w mniejszych polskich miejscowościach razi to, że bardzo ciężko wystartować z nieco bardziej innowacyjnym pomysłem niż warzywniak, bo po prostu ludzie nie pójdą na chociażby sushi, nie zdecydują się na skorzystanie z bardziej wyspecjalizowanych usług. Z najróżniejszych powodów…

Kiedy warto założyć działalność gospodarczą? Ano wtedy, gdy będziemy wiedzieli, iż to co robimy ma sens. Czyli jeżeli zrobimy rozeznanie rynku, i faktycznie okaże się, że nasz pomysł ma bardzo dużo sensu, to jak najbardziej powinniśmy wystartować. Jest wielu Polaków, którzy kilka lat pracowali za granicą, dorobili się jakichś pieniędzy, a następnie wracają do Polski, aby właśnie zainwestować kasę w biznes. Jednakże nie do końca znają polskie realia, nie do końca potrafią oszacować swoje umiejętności, możliwości, nie są w stanie napisać dobrego biznes planu i zrobić analizy lokalnego rynku. To wszystko sprawia, że po pewnym czasie muszą powiedzieć stop – jednak odniosłem porażkę, biznes w Polsce mi nie wyszedł. Oczywiście nie zawsze tak jest, ale jednak takie zjawisko jest dosyć powszechne.

Biznes warto założyć również wtedy, gdy mam umiejętności, kontakty, doświadczenie – a może już coś robimy takiego, ale nie do końca legalnie. Jeżeli na przykład jesteśmy fotografami ślubnymi, którzy chcieliby rozszerzyć działalność o fotografię komercyjną, to niby czemu nie mielibyśmy spróbować? W końcu mamy spore doświadczenie w temacie, wcale nie jest tak, iż jesteśmy całkowicie zieloni w temacie. W takim przypadku działalność gospodarcza ma bardzo dużo sensu, bo przynajmniej będziemy mogli liczyć na wyższe zyski. Zmieni się u nas tylko to, że będziemy płacili podatki, ZUS-y, będziemy opłacali księgowość, ale w zamian będziemy spali spokojniej, no i będziemy mieli więcej zleceń. Od często bardziej sensownych klientów – to przecież żadna większa tajemnica, iż w wyniku założenia działalności gospodarczej, będziemy mieli do czynienia z mimo wszystko poważniejszymi ludźmi. Różnego rodzaju przedsiębiorcami, którzy siłą rzeczy wolą współpracować z firmami – chociażby ze względu na możliwość wystawienia faktury.

W skrócie – warto założyć działalność gospodarczą, czemu nie, ale mimo wszystko pod pewnymi warunkami. Z jednej strony – nic na siłę, z drugiej zaś – trzeba uwierzyć we własne możliwości. Przecież nie musi być tak, że nie uda się nam. Więcej wiary w siebie. Tego nam często bardzo brakuje… A przecież nie jest tajemnicą, że świat należy do odważnych!