Unia Europejska przyjęła nowe przepisy dotyczące opłat za płacenie kartą. Ceny spadną!

ZMIANY W PRZEPISACH

W poniedziałek, 20 kwietnia 2015 roku, zatwierdzono nowe przepisy dotyczące transakcji z użyciem kart płatniczych. Konkretnie rzecz dotyczy opłat, jakie są wówczas pobierane. Polska już wcześniej przyjęła podobne rozwiązania – teraz zostały one zaakceptowane również w całej Unii Europejskiej.
Zmiany dotyczą opłaty interchange, pobieranej przez banki, których systemy kart płatniczych to Visa lub MasterCard. To systemy niezwykle popularne – wspólnie, we dwójkę, kontrolują znaczną część rynku. Zmiany dotkną zatem sporej liczby miejsc i osób.

CO ZYSKA OBYWATEL?

Znamy to z własnego doświadczenia – istnieje konieczność płacenia za większość przeprowadzanych transakcji bankowych, na przykład za przelewy internetowe. Z niektórych opłat zdajemy sobie jednak sprawę, zaś inne nie są dla nas takie oczywiste. W skład tych drugich wchodzi na przykład opłata za transakcje dokonywane na przykład w sklepie – czy ktoś na co dzień zastanawia się, że ją płaci i ile wynosi? Na szczęście, wartość opłaty interchange spadła.
Co oznaczają zmiany dla przeciętnego obywatela? Że zapłaci mniej za kupowane przez siebie towary i usługi. Dotychczas bowiem sprzedawcy – obciążeni dodatkowymi kosztami – odbijali je sobie na zwykłych obywatelach, doliczając do ceny kupowanych przez nich produktów lub usług.
Teraz opłaty zostają ograniczone i to bez względu na to, czy przeprowadzane transakcje będą miały zasięg krajowy, czy też międzynarodowy. O ile spadną ceny? Wedle przepisów koszt wykonania transakcji nie będzie mógł teraz być wyższy niż 0,2% kwoty całej operacji. Wartość ta jest wartością maksymalną, zatem teoretycznie może być jeszcze niższa.
Nieco wyższe będą koszty transakcji przeprowadzanych przy użyciu kart kredytowych – ustalono bowiem ich wysokość maksymalną na 0,3% kwoty całej przeprowadzanej transakcji.
Od 2020 roku wszędzie zostanie wprowadzona stała opłata – podane wcześniej wartości będą wartościami niezmiennymi, zatem zniknie obecne przy nich słówko „maksymalnie”. Koszty opłaty interchange będą wynosiły 0,2% (karta debetowa) lub 0,3% (karta kredytowa) dokonywanych przy ich pomocy transakcji. W ten sposób rynek opłat europejskich zostanie w tej kwestii ujednolicony.