Co prawda po zmianach w prawie, wprowadzonych w połowie 2014 roku, biuro rachunkowe może być założone przez osoby, które nie posiadają kierunkowego wykształcenia i specjalnych zaświadczeń, zatwierdzających ich zdolności związane z księgowością – nadal jednak największym zainteresowaniem cieszą się placówki posiadające wykwalifikowany personel oraz mogące się pochwalić świadectwami kwalifikacyjnymi i certyfikatami. Jak można zweryfikować rzetelność biura rachunkowego?

Ważna decyzja – czyli o wyborze biura rachunkowego

Biura rachunkowe zajmują się obecnie mnóstwem różnych spraw, związanych z finansami firmy – nie tylko prowadzą całą księgowość, ale także rozliczają podatki, wykonują bilanse i sprawozdania, przypominają o zaległych należnościach finansowych, sporządzają specjalne deklaracje rozliczeniowe, w imieniu klienta składają je w Urzędzie Skarbowym i reprezentują go we wszelkich sprawach urzędowych lub nawet sądowych – jeśli tylko wyrazi taką wolę i udzieli im pełnomocnictwa.

Widać zatem, iż uprawnienia i obowiązki biur rachunkowych są bardzo szerokie – sam zaś fakt, iż zajmują się sprawami finansowymi firmy, organizacji, czy jakiejś osoby fizycznej sprawia, że wymaga się od nich specjalnych zaświadczeń. Wszak sprawy związane z rachunkami muszą być prowadzone umiejętnie i rzetelnie – to klient biura najwięcej ryzykuje, odpowiadając za poczynania placówki, mimo scedowania na nią pełnomocnictw.

Weryfikacja biura rachunkowego

Dane biuro rachunkowe można sprawdzić na przykład dzięki Centrum Informacji Księgowej. Certyfikat CIK, posiadany przez dane biuro rachunkowe, świadczy o jego rzetelności, posiadanym ubezpieczeniu OC, pracy na licencjonowanych programach księgowych, doświadczeniu w świadczeniu usług księgowych, a także o braku zaległości finansowych. Certyfikat przyznawany jest także na podstawie rekomendacji klientów – ich nienagannych opinii o danym biurze.

Podając nazwę biura, miasto oraz kontakt do niego, można zawsze zweryfikować biuro, z którym pragnie się zacząć współpracę – nawet jeśli nie posiada ono certyfikatu, może świadczyć usługi rzetelnie i cieszyć się doskonałą opinią wśród poprzednich klientów. Wystarczy tylko to sprawdzić – i się upewnić.