Czy warto inwestować w surowce w 2016 roku? W ostatnich latach wyraźnie da się dostrzec spadek cen metali, zbóż, surowców energetycznych, kawy, kakao lub soi. Obniżki mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Konsekwencją tego były duże straty, które poniosły osoby inwestujące w fundusze surowcowe. Szacuje się, że Polacy łącznie zainwestowali w tym segmencie 490 milionów złotych. Analitycy doradzają, aby w roku 2016 zachować ostrożność przy inwestycjach w ten segment rynku, choć dostrzegają i tu pewne możliwości zarobku.

W minionych latach najmniej opłacalne były inwestycje w surowce energetyczne. Olej opałowy i napędowy potaniały o 45 procent. W ostatniej dekadzie ceny gazu ziemnego zmniejszyły się o 73 procent. W dniu dzisiejszym za sto metrów sześciennych tego nośnika energii otrzymamy 70 dolarów. W roku 2008 otrzymalibyśmy 500 dolarów.

Pomimo tego trendu eksperci zauważają, że ciekawym posunięciem byłoby zainwestowanie w ropę naftową. Choć jej cena spada od kilku miesięcy, analitycy sądzą, że w tym roku dojdzie do korekty ceny ropy naftowej, co pozwoli zarobić. Na spadki cen tego surowca energetycznego wpłynął powrót na rynek ropy irańskiej, uwolnienie eksportu przez Stany Zjednoczone oraz wysokie jej wydobycie w krajach OPEC. Te czynniki znalazły już swoje odbicie w cenach. Czynnikiem, który może wartość ropy wywindować jest poprawiająca się kondycja chińskiej gospodarki, czego skutkiem będzie wzrost zapotrzebowania na paliwa.

W ostatnich latach sytuacja na rynku metali przedstawiała się odrobinę lepiej, niż na tych powyżej opisanych. Najlepiej rokowały i rokują nadal złoto, srebro, miedź oraz platyna. Ta ostatnia w ostatnim półroczu zwyżkuje. Jest to konsekwencją prognozowanego wzrostu popytu na samochody w Stanach Zjednoczonych. Platyna jest jednym z metali, który wykorzystuje się do produkcji katalizatorów. Ceny złota w tym roku mogą sięgnąć dna, co może doprowadzić do wzrostu jego ceny w dłuższej perspektywie. Na zwiększenie się wartości złota może mieć wpływ pogarszająca się globalna koniunktura gospodarcza. Ceny miedzi w ostatnim czasie spadły, gdyż jej największym nabywcą są Chiny, których gospodarka w 2015 roku wyhamowała. Jeśli dynamika chińskiego wzrostu gospodarczego w tym roku zwiększy się, wrosną także ceny miedzi.

Surowcem, na którym można było zarobić w ostatnim półroczu, była wieprzowina, której ceny w tym okresie poszły w górę o kilkanaście procent. Ma to związek, jak sądzą eksperci, ze spadkami na rynku zbóż. Pasze są tańsze, zatem hodowcy nie sprzedają trzody chlewnej. Trzeba jednak zauważyć, że rynek trzody chlewnej nie jest w Polsce zbyt popularny. W ostatnim półroczu zdrożał też cukier. Po raz pierwszy od kliku lat jego popyt przewyższył podaż. Spadają jednak ceny zbóż, soi i ryżu. Wpływ na to miały lepsze, niż szacowano, zbiory w Chinach i Kanadzie.
Ceny surowców ostatnimi czasy mocno zniżkowały. Wbrew pozorom, powinno to skłonić inwestorów do zainteresowania się tym segmentem rynku. Po bessie zazwyczaj przychodzi hossa.