Propozycja ulgi podatkowej dla firm wykonujących zadania na rzecz obronności

Projekt ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców oraz program mobilnej gospodarki, nad którymi pracuje obecnie rząd, zakłada przynajmniej jedno rozwiązanie, które powinno zainteresować działające w Polsce firmy. Jest nim specjalna ulga podatkowa, z której będą mogły skorzystać te przedsiębiorstwa, które wykonują zadania na rzecz obronności oraz bezpośredniego zagrożenia państwa z zewnątrz. Co warto o niej wiedzieć i kiedy spodziewać się jej wejścia w życie?

Kto i na jakich zasadach będzie mógł korzystać z ulgi?

Projekt ustawy został przedstawiony 15 marca 2017 roku i wynika z niego, że z ulgi będzie mógł korzystać każdy przedsiębiorca, o ile wykonuje on zadania zarówno na rzecz obronności, jak i bezpośredniego zewnętrznego zagrożenia państwa. Same zadania mają być nakładane na przedsiębiorcę decyzją administracyjną. Uprawniony będzie do tego przede wszystkim odpowiedni minister, który wykonywać będzie prawa z tytułu dysponowania akcjami lub udziałami należącymi do Skarbu Państwa. Jego prawo będzie też dotyczyło spółek handlowych, o ile Skarb Państwa będzie miał co najmniej połowę ich akcji lub udziałów. W odniesieniu do innych spółek wiążąca ma być decyzja właściwego terytorialnie wojewody, w planie jest jednak również przygotowanie przez rząd specjalnego rozporządzenia, które wskaże także inne organy.

Cel i znaczenie ulgi dla firm, które mają wykonywać zadania na rzecz obronności

Sam obowiązek realizowania określonych zadań na rzecz obronności państwa, pomimo pewnych kontrowersji, jakie budzi, nie jest wcale niczym nowym. W polskim prawie obowiązuje już od roku 1967, kiedy to wprowadziła go w życie ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP. Początkowo jednak przepis ten nie przewidywał ani nobilitacji dla podmiotów, które będą go przestrzegać, ani ewentualnych sankcji w przypadku zaniechania. Obecnie dąży się więc przede wszystkim do sprecyzowania zagadnień, które już od lat czekają na uporządkowanie.

Ulga podatkowa ma być więc traktowana przede wszystkim jako zachęta – realna i powszechna – dla wszystkich tych firm, na których ma spoczywać obowiązek wykonywania zadań na rzecz obronności. Może mieć to bardzo duże znaczenie zwłaszcza w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia, skoro obecnie obowiązujące przepisy są, z technicznego punktu widzenia, martwe. Ulga ma być więc realną korzyścią dla przedsiębiorstw i powinna skłonić je do zaprzestania praktyk polegających na uchylaniu się od tego rodzaju obowiązku. Co więcej, ulga ma sprawić, że przedsiębiorcy nie będą nawet ubiegać się później o refundowanie kosztów związanych z przedmiotowymi zadaniami, ona sama będzie bowiem dla nich wystarczającym ekwiwalentem.

Prognozowane tempo prac nad projektem

Na wprowadzenie ulgi w życie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Na chwilę obecną projekt został skierowany do konsultacji. Instytucje takie, jak KWRiST, UOKiK, GIODO oraz wojewodowie i członkowie pozostałych resortów muszą ustosunkować się do jego treści do końca maja 2017 roku.

Prowadzenie księgowości może wydawać się skomplikowane, zwłaszcza na początku działalności gospodarczej. Podstawowe kroki to wybór formy opodatkowania, zgłoszenie działalności do odpowiednich urzędów oraz założenie firmowego konta bankowego. Warto również rozważyć korzystanie z oprogramowania do księgowości, które ułatwia prowadzenie ewidencji przychodów i kosztów. Jednak jeśli obawiasz się, że samodzielne rozliczenia pochłoną zbyt dużo Twojego czasu, warto zastanowić się nad współpracą z biurem rachunkowym. Profesjonalne wsparcie pozwala uniknąć błędów i skupić się na rozwijaniu biznesu. Biuro rachunkowe w Wołominie to doskonały wybór, jeśli zależy Ci na indywidualnym podejściu, precyzyjnych rozliczeniach i terminowości. Skorzystanie z usług ekspertów to również większy spokój w przypadku kontroli urzędowych czy konieczności interpretacji przepisów podatkowych. Właściwe prowadzenie ksiąg rachunkowych nie tylko pozwala uniknąć problemów prawnych, ale także pomaga lepiej zarządzać finansami Twojej firmy.