Z akcji ułatwiającej zakup mieszkania korzysta bardzo wielu młodych ludzi. Dotychczas jednak dotacje, jakie przyznawano w ramach Mieszkania dla Młodych mogły wykorzystać jedynie te osoby, które decydowały się na zakup nowego mieszkania. Po czerwcowych zmianach w przepisach będzie to możliwe również w sytuacji, gdy pragnie się dokonać zakupu mieszkania z rynku wtórnego.

O PROGRAMIE „MIESZKANIE DLA MŁODYCH”

Kupno mieszkania to naprawdę duży wydatek. Większość młodych ludzi nie posiada na starcie tak dużych pieniędzy, aby móc pozwolić sobie na podobny wydatek. Konieczne staje się zwykle zaciągnięcie olbrzymiego kredytu, który następnie musi być regularnie spłacany przez kolejne kilkanaście lat. Rząd nie chcąc jednak pozostawić młode rodziny bez pomocy, postanowił stworzyć specjalny, skierowany do nich program – „Mieszkanie dla Młodych„.
Pomoc państwa polega na dofinansowaniu wkładu własnego. O dopłaty mogą ubiegać się osoby, które nie ukończyły jeszcze 35 lat (przy czym w odniesieniu do małżeństw pod uwagę brany jest wiek młodszego małżonka), nigdy jeszcze nie posiadały żadnego mieszkania i zaciągnęły na zakup wspólnego lokum kredyt na co najmniej 15 lat, przy czym wartość kredytu musi wynosić przynajmniej 50% wartości owego lokum.
Dotychczas dopłaty były zarezerwowane jedynie dla tych, którzy postanowili zakupić mieszkanie od dewelopera. Jednak przepisy zmieniono!

DOPŁATY RÓWNIEŻ DO MIESZKAŃ Z RYNKU WTÓRNEGO

Posłowie decyzję w tej sprawie podjęli 25 czerwca 2015 roku. Przepisy zmieniono – z rządowego programu pomocy dla młodych rodzin mogą skorzystać również ci, którzy pragną nabyć mieszkanie na rynku wtórnym. Podobnej zmiany domagali się posłowie partii PiS i to ich propozycja została następnie przyjęta przez połączone komisje infrastruktury i finansów publicznych, które pracowały nad projektem. Następnie poparcie dla zmian wyraziły również inne partie – PO, PSL i SLD.
To nie koniec wprowadzanych poprawek. Zmieniono również między innymi zapis, mówiący o możliwości uzyskania dofinansowania jedynie do pierwszego kupowanego przez siebie mieszkania oraz zlikwidowano wcześniej obowiązujący limit wieku, przy czym zmiana ta ma dotyczyć jedynie rodzin posiadających minimum troje dzieci.