PKO Bank Polski wprowadził nowe taryfy opłat za swoje usługi. Od 4 maja klienci banku zapłacą więcej między innymi za karty płatnicze. Czego dokładnie dotyczą zmiany i dlaczego zastały wprowadzone?

SKĄD TE PODWYŻKI?

Nie tylko PKO Bank Polski wprowadził podwyżki w opłatach za swoje usługi – zdecydowało się na ten krok również wiele innych, działających w naszym kraju banków. Do zmiany cenników doszło (lub – jak zapowiedziano – dojdzie) między innymi w T-Mobile Usługi Bankowe, Banku Pocztowym, Meritum Banku, mBanku oraz w Kasach Stefczyka.
Powodem zmiany cennika jest zapewne obniżka opłaty interchange oraz utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe. Banki muszą również jakoś odbić sobie na klientach konieczność płacenia wyższej składki do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

ZA CO ZAPŁACIMY WIĘCEJ?

Zmiany dotyczą głównie opłat za prowadzenie kart – również kart kredytowych. W przypadku tych drugich opłata roczna, która wynosiła 69 złotych wzrosła o 10 złotych, by wynieść w sumie 79 złotych. Klienci mogą ograniczyć lub zupełnie zniwelować tą sumę, jeśli używają swojej karty systematycznie i wykonują nią transakcje w wysokości 1 tysiąca złotych (wówczas za kartę płacą połowę podanej wcześniej kwoty) lub też 1 tysiąca i 200 złotych (wówczas za kartę nie będą musieli płacić nic). O wiele więcej zapłacą klienci, którzy posiadają w PKO BP prestiżową, partnerską kartę złotą PKO VITAY. Ich opłaty roczne wzrosną o 45 złotych – a więc w sumie do niemal 200 złotych. Aby je obniżyć należy wydać co najmniej 2 tysiące złotych miesięcznie, a aby ich uniknąć 2 tysiące 400 złotych miesięcznie.
O kilka złotych zmniejszy się również portfel klientów posiadających konta:
– Konto Za Zero
– Konto Rodzica
– Superkonta
– PKO Konta Bez Granic
– PKO Konta Pierwszego
Między innymi wzrastają bowiem progi zwalniające z opłaty za kartę (w przypadku dwóch pierwszych kont), opłata roczna za kartę (Superkonto), a także opłaty za prowadzenie konta (PKO Konto Bez Granic) i za kartę debetową (PKO Konto Pierwsze).