Wiele firm zastanawia się, czy lepiej powierzyć własne sprawy finansowe własnemu księgowemu, czy też po prostu rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym (obojętne, czy wielkim, czy mniejszym). Zarówno jedno, jak i drugie wyjście posiada niewątpliwe zalety – ale także i wady. Co przeważa? Doradzamy, co wybrać!

Własny księgowy – zalety i wady współpracy

Oczywiście, z pewnością własny księgowy, który na bieżąco zajmuje się wszystkimi sprawami firmy, może się okazać bardzo pomocny, gdy potrzebujemy jakiejś rady natychmiast. Gdy skupiamy się na dobru jednej firmy, o wiele łatwiej również podejmować właściwe decyzje – taki księgowy jest ukierunkowany jedynie na jedną placówkę, w której w dodatku pracuje. Jeśli firma upadnie lub też będzie miała finansowe problemy, możliwe, że także księgowy straci pracę – jest zatem bardzo ostrożny i na pewno podchodzi do wszystkich spraw z wielkim rozsądkiem oraz zaangażowaniem.

Niezwykle istotna jest jednak kwestia finansowa – utrzymanie własnego księgowego niesie ze sobą spore koszty. Zwykle księgowy otrzymuje około 3 i pół tysiąca złotych miesięcznego wynagrodzenia za swoją pracę. Tymczasem współpraca z biurem rachunkowym, które świadczy usługi wielu różnym firmom niesie ze sobą o wiele mniejsze koszty – w perspektywie roku można zatem sporo zaoszczędzić. A ile firma zyska w ciągu kilku lat!

Biuro rachunkowe – zalety i wady współpracy

Za współpracę z biurem rachunkowym nie tylko zapłacimy mniej, ale zaoszczędzimy także na innych rzeczach, które musielibyśmy zapewnić własnemu księgowemu. Mowa tu między innymi o specjalistycznym oprogramowaniu, które należałoby wciąż aktualizować, a także innym sprzęcie. Zwykle księgowy posiada także własne biuro – a przecież wyposażenie kosztuje. Istotna zaleta wiąże się także z ciągłością świadczonych usług – co prawda, księgowy będzie zawsze stał na straży dobrego imienia firmy, ale przecież także zdarza mu się chorować, albo brać wolne. W biurze rachunkowym zawsze ktoś nam pomoże – składa się ono bowiem z więcej niż jednego pracownika.

Warto jednak zaznaczyć, że biuro, które obsługuje większą ilość klientów może być bardziej narażone na wynikłe z tego zaniedbania. I chociaż zawsze możemy liczyć na wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia OC, to jednak warto wybierać solidne, renomowane biura – gdy nie chcemy posiadać własnego księgowego.