Kto oddaje krew, jako honorowy krwiodawca ma pewne przywileje dotyczące rozliczeń PIT. Nie wszyscy wiedzą, iż mogą odliczać od swojego podatku za 2015 rok finansowy odpowiednik za oddaną krew lub jej składniki. Jak dokonać takich rozliczeń i jakie dotyczą ich limity? Co warto wiedzieć o ulgach za bycie honorowym krwiodawcą w Polsce?

Honorowy krwiodawca odliczy więcej

Choć oczywiście krew jest bezcenna, ponieważ ratuje życie, politycy ustalili, że równowartość pieniężna 1 litra to za 2015 rok suma 130 złotych. I właśnie tyle – za każdy oddany litr krwi – mogą odliczyć od podatku PIT honorowi krwiodawcy. Wszystko jednak obwarowane jest odpowiednimi warunkami.

Mężczyzna nie może oddać krwi częściej niż 6 razy w roku, zaś kobieta 4 razy. Dla mężczyzn maksymalna suma oddanej krwi to 2,7 litra, a dla kobiet 1,8 litra. Mowa tu o krwi pełnej, ponieważ wartość osocza jest nieco inna – i może też przynieść znacznie większe oszczędności. Jeśli mowa o krwi pełnej, mężczyzna z tytułu honorowego krwiodawcy może odliczyć w rozliczeniu PIT za 2015 rok 351 złotych, zaś kobieta 234 złote. Przy tym krew uznawana jest za darowiznę, a za rok 2015 nie może ona wynieść więcej niż 6% wartości dochodu.

Jak uwzględnić krew w rozliczeniu PIT?

Jeśli jesteś honorowym krwiodawcą i pragniesz uwzględnić oddaną krew w swoich rozliczeniu PIT za 2015 rok, wystarczy, abyś wypełnił odpowiednie dokumenty.
Aby skorzystać z ulgi na krew, należy odpowiednich odliczeń dokonać na rozliczeniach PIT-28, PIT-36, albo też PIT-37. Do wypełnionego dokumentu trzeba dołączyć deklarację PIT/O, jak również dane placówki Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w którym dokonano oddania krwi. Wszystko musi być właściwie udokumentowane – a zatem wymagane jest także i zaświadczenie z miejsca, w którym krew została oddana. Potwierdzenie to musi być jednak następnie przechowywane – i to aż do 2021 roku. W każdym wypadku warto skorzystać z ulgi – nie mogą tego zrobić jedynie osoby, które już otrzymały zapłatę za oddaną krew i uczyniły to za granicą.