Posiłki i napoje profilaktyczne po 31 marca – wydawanie i sposób rozliczania

Koniec pierwszego kwartału 2017 roku to okres, w którym zmienia się wiele przepisów. Niestety, nie o wszystkich zmianach jest jednakowo głośno, warto więc przypomnieć, że tylko do 31 marca 2017 na pracodawcy ciąży obowiązek zapewniania pracownikom posiłków profilaktycznych, jeśli wykonują oni swoje obowiązki na otwartej przestrzeni, a wysiłki te wiążą się z wysiłkiem fizycznym. Oczywiście, przepis nie znika całkowicie, a obowiązek zostanie wznowiony 1 listopada 2017 roku. Jakie wynikają z tego konsekwencje?

Okres zimowy w polskim prawodawstwie

Polskie prawo jest wyjątkowo precyzyjne w momencie, w którym należy zdefiniować, czym jest okres zimowy. Definiuje go jako czas pomiędzy 1 listopada i 31 marca. Właśnie w tym okresie osoby zatrudnione na otwartej przestrzeni maja prawo oczekiwać posiłku profilaktycznego, choć i tu pojawia się pewne zastrzeżenie. Aby uniknąć ewentualnych nadużyć ustawodawca zastrzegł, że posiłek profilaktyczny należy się wówczas, gdy wysiłek energetyczny mający miejsce podczas zmiany roboczej przekracza 1500 kalorii w przypadku mężczyzn oraz 1000 kalorii w odniesieniu do kobiet. Co ważne, wbrew przekonaniu niektórych pracodawców, nie ma tu znaczenia temperatura panująca na zewnątrz i nie może być ona argumentem przemawiającym tak za wydłużeniem, jak i za skróceniem prawa do posiłku profilaktycznego.

Posiłek a napój profilaktyczny

Kolejne zastrzeżenie odnosi się do napoju profilaktycznego, który, ponownie błędnie, jest przez wielu pracodawców stawiany na równi z posiłkiem profilaktycznym. Tu kluczowe znaczenie ma sam wydatek energetyczny wynoszący 1500 kalorii w ciągu zmiany u mężczyzn oraz 1000 kalorii u kobiet i nie ma tu znaczenia pora roku i temperatura powietrza. Co więcej, w pewnych okolicznościach należy zagwarantować taki napój także wówczas, gdy mamy do czynienia z mniejszym wydatkiem energetycznym. Dzieje się tak wówczas, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż 10 i wyższa niż 25 stopni Celsjusza.

Posiłki i napoje profilaktyczne – problemy z rozliczeniem

Osoby, które zajmują się firmową księgowością muszą mieć na uwadze to, że w sytuacji, w której wydaje się ekwiwalent pieniężny za posiłki i napoje lub konieczne jest dokonanie zwrotu kosztów poniesionych na tego rodzaju zakup, nie m mowy o powstaniu przychodu o pracowników. W praktyce oznacza to, że pracodawca nie musi pobierać zaliczki na podatek dochodowy, a jednocześnie nie ma obowiązku naliczania składek ZUS od tego rodzaju kwot. Ustawodawca dopuszcza różne sposoby nabywania posiłków i napojów profilaktycznych i to właśnie sam sposób jest tu kluczowy dla rozstrzygnięcia, czy podatnik zyska prawo do odliczenia podatku, który został naliczony od tego rodzaju zakupów. W praktyce oznacza to, że podstawę do odliczenia VAT stanowi jedynie nabycie wspomnianych posiłków w formie cateringowej, jako zakup artykułów spożywczych oraz w ramach tak zwanych usług stołówkowych. W takim przypadku podatnik może skorzystać z prawa do odliczenia naliczonego do kwoty podatku należnego podatku VAT.


Opublikowano

w

Prowadzenie księgowości może wydawać się skomplikowane, zwłaszcza na początku działalności gospodarczej. Podstawowe kroki to wybór formy opodatkowania, zgłoszenie działalności do odpowiednich urzędów oraz założenie firmowego konta bankowego. Warto również rozważyć korzystanie z oprogramowania do księgowości, które ułatwia prowadzenie ewidencji przychodów i kosztów. Jednak jeśli obawiasz się, że samodzielne rozliczenia pochłoną zbyt dużo Twojego czasu, warto zastanowić się nad współpracą z biurem rachunkowym. Profesjonalne wsparcie pozwala uniknąć błędów i skupić się na rozwijaniu biznesu. Biuro rachunkowe w Wołominie to doskonały wybór, jeśli zależy Ci na indywidualnym podejściu, precyzyjnych rozliczeniach i terminowości. Skorzystanie z usług ekspertów to również większy spokój w przypadku kontroli urzędowych czy konieczności interpretacji przepisów podatkowych. Właściwe prowadzenie ksiąg rachunkowych nie tylko pozwala uniknąć problemów prawnych, ale także pomaga lepiej zarządzać finansami Twojej firmy.