Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego wzrośnie!

Prawo i Sprawiedliwość już w czasie zwycięskiej kampanii wyborczej postulowało pełny zwrot akcyzy od paliwa rolniczego. Ubiegała się o to Krajowa Rada Izb Rolniczych – której nie udało się przekonać do pomysłu poprzedniego rządu. PiS wyszedł naprzeciw pokładanym w nim oczekiwaniom i zwiększył zwrot akcyzy – choć na razie tylko o 5 groszy za litr.

Nowa władza, nowe decyzje

Na początku grudnia Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie zwiększenia zwrotu podatku akcyzowego do 1 złotego za litr – co daje wartość o 5 groszy wyższą, niż miało to miejsce wcześniej. Nie jest to jeszcze, oczywiście, pełna kwota zwrotu, jednak – jak mówią przedstawiciele rządu – na tyle na razie Polska może sobie pozwolić. W późniejszym czasie najprawdopodobniej zostaną wprowadzone dalsze zmiany w tej kwestii.

Limit zwrotu podatku akcyzowego to w 2016 roku 86 złotych. Rolnicy będą mogli uzyskać zwrot podatku akcyzowego – jak się szacunkowo oblicza – od powierzchni użytków rolnych wynoszącej do 9,8 miliona hektarów. To niezbyt poważne zmiany, ale jednak wiążące się ze sporymi udogodnieniami dla każdego rolnika – jeszcze w 2015 roku limit zwrotu na 1 hektar wynosił 81 złotych i 70 groszy.

Akcyza od paliwa rolniczego – informacje

Co roku, w listopadzie, Rada Ministrów debatuje nad wysokością dopłat dla rolnika i decyduje o kwocie zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego. Dzieje się tak począwszy od roku 2006, gdy wprowadzona została ustawa o zwrocie podatku akcyzowego. Wszystko ma na celu ochronę finansów polskich rolników – i zmniejszenie opłat, jakie muszą uiszczać między innymi za zakup oleju napędowego. Celem ostatecznym jest większa opłacalność produkcji rolnej – która przecież przekłada się na finanse i pozycję całego kraju.

Według przepisów unijnych – podobne ustawy obowiązują bowiem we wszystkich krajach Unii Europejskiej – maksymalna kwota zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego może wynosić 1 złoty i 30 groszy za litr paliwa. Mimo podwyżki o 5 groszy widać zatem, że kolejne 30 groszy na każdym litrze pozostaje jeszcze w przyszłości do zagospodarowania. Jeśli rząd spełni swoje postulaty, być może stanie się tak już w 2017 roku.

Prowadzenie księgowości może wydawać się skomplikowane, zwłaszcza na początku działalności gospodarczej. Podstawowe kroki to wybór formy opodatkowania, zgłoszenie działalności do odpowiednich urzędów oraz założenie firmowego konta bankowego. Warto również rozważyć korzystanie z oprogramowania do księgowości, które ułatwia prowadzenie ewidencji przychodów i kosztów. Jednak jeśli obawiasz się, że samodzielne rozliczenia pochłoną zbyt dużo Twojego czasu, warto zastanowić się nad współpracą z biurem rachunkowym. Profesjonalne wsparcie pozwala uniknąć błędów i skupić się na rozwijaniu biznesu. Biuro rachunkowe w Wołominie to doskonały wybór, jeśli zależy Ci na indywidualnym podejściu, precyzyjnych rozliczeniach i terminowości. Skorzystanie z usług ekspertów to również większy spokój w przypadku kontroli urzędowych czy konieczności interpretacji przepisów podatkowych. Właściwe prowadzenie ksiąg rachunkowych nie tylko pozwala uniknąć problemów prawnych, ale także pomaga lepiej zarządzać finansami Twojej firmy.