Prowadzenie księgowości przez internet umożliwia szybkie i łatwe księgowanie faktur oraz naliczanie obowiązkowych podatków. Księga w postaci online jest tak samo ważna, jak w wersji papierowej. Obecnie nowelizowane są przepisy Ordynacji podatkowej w Polsce, które zakładają wprowadzenie kilku automatycznych procesów realizowanych w trybie internetowych. Przewiduje się wprowadzenie ujednoliconej elektronicznej księgi podatkowej.

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na prowadzenie swojej księgowości za pomocą programu komputerowego lub aplikacji online, będzie musiał tego dokonywać w ujednoliconej formie, bez względu na swoją formę prawną działalności lub branżę. Dzięki temu rząd chce zautomatyzować i tym samym przyspieszyć dokonywanie wielu czynności podatkowych. Między innymi chodzi tu o czynności kontrolne.

Dlatego przygotowując księgi rachunkowe w komputerze, należy liczyć się z podejmowaniem przez fiskusa działań kontrolnych o tym samym charakterze. Elektroniczna kontrola ksiąg podatkowych jest już realizowana przez organy skarbowe, ale wyłącznie wtedy, gdy dany podmiot jest objęty kontrolą podatkową. Natomiast po wprowadzeniu zmian w Ordynacji podatkowej stosowanie takich procedur będzie pełniejsze. Ujednolicona forma ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych przyczyni się do przyspieszenia procedur kontrolnych. Staną się one podobne jak w przypadku analizowania dokumentów w formie papierowej. Kontrola elektroniczna ksiąg podatkowych po zmianach ustawowych będzie możliwa w oparciu o standard XML. Ma na jego podstawie powstać Jednolity Pakiet Kontrolny, zaś struktura logiczna elektronicznych ksiąg podatkowych oraz elektronicznych dowodów księgowych ma być kompatybilna z najpopularniejszymi programami, z jakich korzystają obecnie przedsiębiorcy do obsługi finansowo księgowej.

Ustawodawca wprowadzając takie zmiany ustawowe w Ordynacji podatkowej ma nadzieję na to, że pozwolą one na sprawniejsze i szersze wykrywanie oszustw podatkowych, zwłaszcza jeśli chodzi o oszustwa związane z podatkiem VAT.