Rozliczanie podatków nie musi być już więcej przykrym obowiązkiem, wymagającym ogromnej precyzji oraz wiedzy z zakresu ekonomii i księgowości. Dzięki rozwojowi Internetu odpowiedni dokument może być wypełniony praktycznie w kilka minut i to przez osobę, która wcześniej nie miała nawet nic wspólnego z tego rodzaju dokumentacjom. Wszystko za sprawą nieustannie wzrastającej liczby firm, oferujących możliwość wypełniania i rozliczania PITu online. Większość z nich nie wymaga nawet ściągania jakiegokolwiek specjalnego oprogramowania. Wystarczy jedynie dostęp do Internetu oraz chęć skorzystania z usług świadczonych przez profesjonalne firmy działające online. To właśnie one bez najmniejszych trudności starają się odpowiedzieć na wszystkie, nawet najbardziej skomplikowane, pytania swoich klientów, a także, jeżeli tylko zachodzi taka konieczność, pomóc im z wypełnieniem dokumentu PIT.

Aby rozliczyć się przez Internet, wystarczy uruchomić jedynie w przeglądarce odpowiednią wersję programu i wypełnić szczegółowo poszczególne pola, jakie obejmuje dokument. Dotyczą one nie tylko danych osobowych, lecz także informacji na temat miejsc zatrudnienia w ubiegłym roku oraz dochodów uzyskanych w ramach realizacji obowiązków w oparciu o podpisaną wcześniej umowę o pracę, dzieło itp. Wypełnienie PITu online zajmuje zaledwie kilkanaście minut i zwalnia ze żmudnego podliczania, kalkulowania i sprawdzania. Wystarczy jedynie ustawić odpowiednie wartości, a program wyliczy wszystko samodzielnie bez najmniejszych błędów.
Dokument wysyłany jest drogą elektroniczną do odpowiedniego urzędu skarbowego, gdzie poddawany jest weryfikacji. Wypełnianie PITu od teraz może stać się prostsze niż jeszcze kilka lat temu mogłoby to wydawać się.