Jakie są konsekwencje podatkowe sprzedaży towaru poniżej jego ceny rynkowej?

Sprzedaż towaru poniżej jego ceny rynkowej jest zagadnieniem, z którym musi mierzyć się wiele firm prowadzących działalność handlową. Niemal zawsze budzi ona wątpliwości odnoszące się do skutków podatkowych takiego posunięcia. Co zatem należy o niej wiedzieć chcąc uniknąć nieświadomego wejścia w konflikt z prawem?

Już na wstępie wypada podkreślić, że polskie prawo wcale nie zabrania sprzedaży poniżej ceny rynkowej. Niestety, należy liczyć się z tym, że w pewnych okolicznościach wiąże się to z konsekwencjami, które mogą zaskakiwać. Często okazuje się, że opodatkowanie nie odnosi się do ceny z umowy, ale do ceny rynkowej.

Z sytuacją taką mamy do czynienia między innymi wówczas, gdy przedmiotem analizy jest transakcja, do której dochodzi pomiędzy podmiotami powiązanymi, a więc w przypadku sprzedaży skierowanej do pracownika, udziałowca, czy też właściciela. Podmiot wykazuje wówczas dochód niższy od tego, z którym mielibyśmy do czynienia, gdyby nie pojawiły się tego rodzaju zależności, a co za tym idzie zarówno dochody tego podmiotu, jak i należny podatek są określane bez uwzględnienia warunków, które wynikają z powiązań.

Ustawa o CIT przewiduje, że o przychodzie w kontekście odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych mówi się w kontekście ich wartości wyrażonej w określonej w umowie cenie. Również na tym gruncie poczyniono jednak zastrzeżenie. Jeśli więc cena znacząco odbiega od wartości rynkowej, a do tego nie ma to uzasadnionej przyczyny, organ podatkowy określa przychód właśnie w wysokości wartości rynkowej. Ta ustalana jest w oparciu o ceny rynkowe, jakie znajdują zastosowanie podczas obrotu rzeczami lub prawami mającymi ten sam rodzaj i gatunek, choć konieczne jest uwzględnienie tak ich stanu oraz stopnia zużycia, jak i samego czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Podobne rozwiązanie możemy odnaleźć też w tych regulacjach, które odnoszą się do PIT. Tu obowiązuje ono w kontekście czynności nieodpłatnych oraz w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy, które nie następuje jako następstwo wykonania działalności gospodarczej.

Również podatek od towarów i usług zakłada możliwość tak zwanej korekty do ceny rynkowej w sytuacji, w której mamy do czynienia z podmiotami powiązanymi. Co ważne, w grę wchodzą tu nie tylko powiązania o charakterze rodzinnym, ale i te, które mają charakter majątkowy, kapitałowy oraz wynikają ze samego stosunku pracy. W takim przypadku organ podatkowy może zdecydować o określeniu wysokości obrotu właśnie na podstawie wartości rynkowej, która została pomniejszona o kwotę podatku. Dzieje się tak wówczas, gdy udowodni się, że charakter wymienionego wyżej powiązania mógł mieć wpływ na sposób ustalenia wynagrodzenia otrzymanego tak z tytułu dostawy towarów, jak i samego świadczenia usług.

Jeśli zatem firma uważa, że istnieją przesłanki uzasadniające sprzedaż towaru poniżej jego ceny rynkowej, nie ma przeciwwskazań prawnych, aby tego nie zrobić. Należy jednak liczyć się z tym, że obniżona cena nie będzie podstawą opodatkowania, te bowiem będzie się odnosić do wartości rynkowej rzezy.


Opublikowano

w

Prowadzenie księgowości może wydawać się skomplikowane, zwłaszcza na początku działalności gospodarczej. Podstawowe kroki to wybór formy opodatkowania, zgłoszenie działalności do odpowiednich urzędów oraz założenie firmowego konta bankowego. Warto również rozważyć korzystanie z oprogramowania do księgowości, które ułatwia prowadzenie ewidencji przychodów i kosztów. Jednak jeśli obawiasz się, że samodzielne rozliczenia pochłoną zbyt dużo Twojego czasu, warto zastanowić się nad współpracą z biurem rachunkowym. Profesjonalne wsparcie pozwala uniknąć błędów i skupić się na rozwijaniu biznesu. Biuro rachunkowe w Wołominie to doskonały wybór, jeśli zależy Ci na indywidualnym podejściu, precyzyjnych rozliczeniach i terminowości. Skorzystanie z usług ekspertów to również większy spokój w przypadku kontroli urzędowych czy konieczności interpretacji przepisów podatkowych. Właściwe prowadzenie ksiąg rachunkowych nie tylko pozwala uniknąć problemów prawnych, ale także pomaga lepiej zarządzać finansami Twojej firmy.