Bardzo ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie nawet jednoosobowej działalności gospodarczej bez księgowości na odpowiednim poziomie. Co jak co, ale niestety nie żyjemy w takim kraju, w którym to wszystko co związane z podatkami jest normalne. Nie jest łatwo połapać się w tym wszystkim, często nawet doświadczeni księgowi mają bardzo duże problemy. Nic dziwnego w tym, iż biura księgowo-rachunkowe w naszym kraju z całą pewnością nie narzekają na brak zainteresowania. A przecież Polska należy do grona takich krajów, w których jakby nie patrzeć jest tak, że najzwyczajniej w świecie wiele rzeczy chcemy zrobić samodzielnie – wydajemy pieniądze na usługi wtedy, gdy jest to już naprawdę konieczne. To oczywiście bardzo mocne uogólnienie, ale jednak pokazuje nam wszystkim to, iż system podatkowy w Polsce jest skomplikowany!Bardzo ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie nawet jednoosobowej działalności gospodarczej bez księgowości na odpowiednim poziomie. Co jak co, ale niestety nie żyjemy w takim kraju, w którym to wszystko co związane z podatkami jest normalne. Nie jest łatwo połapać się w tym wszystkim, często nawet doświadczeni księgowi mają bardzo duże problemy. Nic dziwnego w tym, iż biura księgowo-rachunkowe w naszym kraju z całą pewnością nie narzekają na brak zainteresowania. A przecież Polska należy do grona takich krajów, w których jakby nie patrzeć jest tak, że najzwyczajniej w świecie wiele rzeczy chcemy zrobić samodzielnie – wydajemy pieniądze na usługi wtedy, gdy jest to już naprawdę konieczne. To oczywiście bardzo mocne uogólnienie, ale jednak pokazuje nam wszystkim to, iż system podatkowy w Polsce jest skomplikowany!

W jaki sposób szukać obsługi księgowej na najwyższym poziomie? Na początku trzeba w ogóle odpowiedzieć sobie na bardzo proste pytanie – czym powinna charakteryzować się obsługa księgowa na wysokim poziomie. To przecież całkowicie normalne, że mamy swoje oczekiwania. Większość z nas oczekuje od biura księgowego po prostu profesjonalnego podejścia. Chcemy mieć całkowitą pewność, iż księgowa traktuje nas poważnie, w poważny sposób wywiązuje się ze wszystkich swoich obowiązków zawodowych. Pod żadnym pozorem nie chcielibyśmy przecież dopuścić do takiej oto sytuacji, w której najzwyczajniej w świecie okaże się, że księgowa źle rozliczała faktury, gubiła się w kosztach, generalnie w taki sposób postępowała, iż mamy poważne problemy finansowe. A wszyscy wiemy, iż skarbówka nie jest najbardziej przyjazną instytucją w tym kraju. W naszym interesie jest to, aby pod żadnym razem nie dopuścić do takiej oto sytuacji, w której ewentualna kontrola skarbowa wykaże bardzo duże nieprawidłowości.

Powinniśmy dążyć do tego, aby korzystać z usług takiej księgowej, która sensownie odpowiada na nasze pytania. Po prostu mamy prawo zadać pytanie księgowej, a co najbardziej istotne, mamy prawo oczekiwać odpowiedzi na wysokim poziomie. To chyba oczywiste, że jeżeli będziemy mieli jakieś wątpliwości, to księgowa powinna wszystkie je rozwiać. Pamiętajmy także o tym, aby korzystać z usług licencjonowanych biur księgowych, które są ubezpieczone. Wtedy mamy pewność, że jeżeli coś będzie nie w porządku, a przecież bardzo różnie bywa, to przynajmniej będziemy mieli zapewnione odszkodowanie.

Jeżeli zaś chodzi o szukanie biura księgowego, które sprosta wcześniej wymienionym wymaganiom, to tak naprawdę strzałem w dziesiątkę jest zapoznanie się ze stronami internetowymi poszczególnych biur księgowych w naszym mieście. Z całą pewnością taki research ma bardzo dużo sensu. Strzałem w dziesiątkę jest również zapoznanie się z opiniami na ich temat. Wiadomo, iż dzięki takim opiniom można dowiedzieć się wielu pochlebnych i mniej pochlebnych opinii o księgowych, więc dokładniejsze zaznajomienie się z nimi to niewątpliwie strzał w dziesiątkę. To akurat coś oczywistego.