Szukasz pomysłu na dodatkowy zarobek? Jesteś posiadaczem pojazdu samochodowego? Zwróć uwagę na system car-sharing, który choć nie jest jeszcze zbyt popularny w naszym kraju, może być dobrym sposobem na podbudowanie osobistego budżetu.

W niektórych krajach, w tym u naszych zachodnich sąsiadów, system car-sharing cieszy się dużym zainteresowaniem. Chętnie korzystają z niego osoby, które są kierowcami, ale jednocześnie nie posiadają własnego auta.Generalnie car-sharing polega na zawieraniu transakcji pomiędzy właścicielem auta a osobą zainteresowaną jego pożyczeniem. Umowa określona jest ramami czasowymi, możemy wypożyczyć wóz na kilka godzin albo na kilka dni. Cena ustalana jest przez samego posiadacza samochodu, na ogół stawki nie są zbyt wygórowane, choć oczywiście wszystko zależy od modelu, rocznika i kondycji auta. Transakcje odbywają się za pośrednictwem sieci internetowej, a dokładniej dedykowanych portali, na których możemy zapoznać się z dostępnymi w naszej okolicy samochodami i warunkami ich wypożyczenia. Online dokonujemy też rezerwacji wybranego auta.

Car-sharing ma sporo plusów, choć nie brak mu również słabych stron. Głównymi zaletami tego systemu jest z perspektywy właścicieli aut – możliwość łatwego zarobienia pieniędzy, natomiast z perspektywy pożyczających – wygodny, przystępny i niedrogi dostęp do samochodu bez konieczności dokonywania wielu formalności. Minusem car-sharingu, wynikającym niestety z poziomu naszego społeczeństwa, jest ryzyko, jakie ponosi właściciel auta w momencie wypożyczania pojazdu. Zawsze można trafić na złodzieja, pirata drogowego albo na osobę, która zwyczajnie zniszczy nam samochód.